ZASADY UPRAWIANIA AMATORSKIEGO POŁOWU RYB W ROKU 2017 NA WODACH PZW OPOLE
Rejestracja połowów ryb jest obowiązkiem każdego wędkującego członka PZW i obowiązuje na wszystkich wodach Okręgu Opolskiego. Rozporządzeniami Wojewody Opolskiego nr 0151/P/1/04, 0151/P/3/05, 0151/P/7/2004, decyzją nr 170/2008 Zarządu Województwa Opolskiego oraz uchwałą nr 4886/2010 zostały ustanowione obręby ochronne obejmujące:
- - rzekę Nysę Kłodzką na odcinku 300 m poniżej budowli zrzutowej zb. Wodnego Kozielno;
- - w Otmuchowie na odcinku 100 m poniżej jazu elektrowni zbiornika retencyjnego Otmuchów;
- - rzekę Małą Panew w Turawie na odcinku 200 m poniżej jazu elektrowni zbiornika retencyjnego Turawa;
- - w miejscowości Świerkle na akwenie Śródlesie II;
- - rzekę Białą Głuchołaską od wiszącej kładki dla pieszych w Głuchołazach-Zdrój w dół rzeki do jazu z przepławką na wysokości Stadionu w Głuchołazach;
- - wody rzeki Widawy jej dopływów, rozlewisk, wody rowu melioracyjnego oraz wody Zbiornika Michalice w promieniu 100m od mostu nad dopływem do Zbiornika Michalice ;
- - w Nysie na odcinku 200 m poniżej zapory zbiornika retencyjnego Nysa;
- - w Nysie na odcinku 100 m poniżej jazu saperów, przy ulicy Wyspiańskiego
- - w Nysie na odcinku 100 m od jazu przy elektrowni ul. Szlak Chrobrego;
- - w Nysie na odcinku 100 m poniżej jazu przy ul. Alei Wojska Polskiego;
- - na Zbiorniku Turawa obejmujący południowo-wschodnią cześć zb. Turawa od cypla zwanego lokalnie „Angel Spitzem" obejmując ujście rzeki Libawy, Mała Panew i przepompownie do cypla na wysokości miejscowości Szczedrzyk;
- - na rzece Mała Panew obejmujący odcinek od mostu w miejscowości Czarnowąsy do ujścia Małej Panwi do Odry;
- - na Zbiorniku Nysa od tablicy informacyjnej przy końcu wału w miejscowości Siestrzechowice do tablicy informacyjnej w miejscowości Buków;
- - na Zbiorniku Otmuchów od przekopanego toru kolejowego w miejscowości Ligota do ujścia rzeki Nysa Kłodzka;
- - na starorzeczu Odry w miejscowości Rogi ;
- - na starorzeczu rzeki Kłodnicy o potocznej nazwie Solec;
- - w Zwanowicach i na odcinku 300m poniżej śluzy ustanowiono zimowisko ryb, na którym obowiązuje zakaz wędkowania od 01 stycznia do 31 marca oraz od 01 grudnia do 31 grudnia.
- - w Brzegu na odcinku 200 metrów poniżej śluzy ustanowiono zimowisko ryb, na którym obowiązuje zakaz wędkowania od 01 stycznia do 31 marca oraz od 01 grudnia do 31 grudnia.
- - na Kanale Portowym w Opolu na rzece Odrze ustanowiono zimowisko ryb, na którym obowiązuje zakaz wędkowania od 01 stycznia do 31 marca oraz od 01 grudnia do 31 grudnia.”
- Wyrobisko – NOWE SIOŁKOWICE 0.50 zimowisko oznaczone tablicami
- Rzeka Odra w miejscowości Krapkowice port „MARINA”
- Rzeka Odra w miejscowości Krapkowice „WYRWA” zatoka powstała w wyniku powodzi w 1997 roku (obok mostu kolejowego)
- Okres ochronny dla szczupaka na zbiornikach zaporowych Nysa, Otmuchów, Turawa, Brzózki, Michalice, Kluczbork i Ujazd obowiązuje od 1 stycznia do 31 maja. Na pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 kwietnia.
- Na Zbiorniku Michalice i Brzózki ustala się limit drapieżników (sandacz lub szczupak ) - 1 sztuka w ciągu doby (doba od godz. 0.00 do godz. 24.00).
- Wymiar ochronny pstrąga tęczowego wynosi 30 cm. Limit 3 sztuki w ciągu doby ( doba jw.)
- Wymiar ochronny okonia wynosi 18 cm, oprócz zbiornika Kluczbork, na którym obowiązuje wymiar ochronny 23 cm. Limit 10 sztuk w ciągu doby (doba jw.)
- Obowiązuje bezwzględny zakaz zabierania z łowiska lipieni.
- Wymiar ochronny pstrąga potokowego wynosi 30 cm.
- Wymiar ochronny karpia 30 cm a górny wynosi 70 cm.
- Na wodach Okręgu wprowadza się limit ilościowy leszcza - 10 sztuk o wymiarze pow. 35 cm w ciągu doby (doba jw.) Limit nie obowiązuje na zbiornikach zaporowych Nysa, Otmuchów, Turawa, Michalice, Kluczbork i Brzózki.
- Na zbiornikach zaporowych Nysa, Otmuchów ,Turawa, Michalice, Brzózki, Kluczbork i Ujazd od 01 stycznia do 31 maja obowiązuje zakaz połowu ryb metodą spinningową zarówno ze środków pływających jak i z brzegów. Połów ryb spokojnego żeru ze środków pływających dozwolony jest od 01 maja.
- Zakaz połowu ryb na „żywca" i „martwą" rybkę", a także jej części na zbiornikach zaporowych obowiązuje od 01 stycznia do 31 maja zaś na pozostałych wodach Okręgu od 01 stycznia do 30 kwietnia.
- Zakaz trollingu na wszystkich wodach. Nie dotyczy rzeki Odry.
- Na wodach stojących poza obwodami rybackimi po zarybieniu karpiem i pstrągiem tęczowym z przydziału Okręgu obowiązuje dwutygodniowy zakaz wędkowania. Dopuszcza się również zamknięcie wody po zarybieniu ze środków koła za zgodą Głównego Ichtiologa Okręgu PZW Opole. Wyjątkiem są łowiska „złów i wypuść".
- Na łowisku „złów i wypuść" na Białej Głuchołaskiej obowiązuje połów ryb metodą muchową z zastosowaniem haków bezzadziorowych lub pozbawionych zadzioru.
- Na Nysie Kłodzkiej od zapory zb. Kozielno do zapory zb. Nysa nie obowiązuje limit i okres ochronny bolenia.
- Na Nysie Kłodzkiej od zapory Zbiornika Nysa do jazu na Alei Wojska Polskiego wprowadza się w okresie 01.01.2016 r.-30.04.2016 r. zakaz połowu ryb metodą spinningową.
- Na Zbiorniku Dębowa obowiązuje górny wymiar ochronny amura 70 cm, karpia 60 cm i limit dobowy (doba jw.) 2 sztuki łącznie (amur + karpiem).
- Na Zbiorniku Kluczbork obowiązuje limit ilościowy szczupaka, sandacza, i węgorza - 1 sztuka dziennie (łącznie) przy czym obowiązuje zakaz stosowania żywej lub martwej rybki (lub jej części) na przynętę.
- Okres ochronny dla sandacza obowiązuje od 1 stycznia do 31 maja, a wymiar ochronny to 50cm.
- Limit dobowy (doba jw.) dla szczupaka i sandacza -2 (łącznie) z wyjątkiem zbiorników Kluczbork i Michalice i Brzózki ( patrz pkt. 2 i 17).
- Znosi się całkowicie limit dobowy suma (dotyczy również łowisk „złów i wypuść"). Nie dotyczy rzeki Odry gdzie limit wynosi 3 sztuki.
- Zakaz połowu metodą tzw. „na szarpaka"- polegającą na umyślnym pozyskiwaniu ryb poprzez podcinanie w celu zahaczenia ryby.
- Wymiar ochronny szczupaka dolny 50 cm oraz górny 80 cm.
- Ryby łososiowate mogą być pozyskiwane tylko na przynęty sztuczne tj. spinning i sztuczna mucha. Nie dotyczy pstrąga tęczowego.
- Ryby złowione (zgodnie z limitem dobowym) muszą być przechowywane na stanowisku do czasu zakończenia wędkowania.
- Wędkarze są zobowiązani do opuszczenia łowiska w czasie rozgrywania zawodów wędkarskich organizowanych przez Koła oraz Okręg PZW Opole. (informacja na stronie internetowej lub w terenie nad wodą)
- Należy przestrzegać zasad podanych na tablicach ustawionych przez Koła oraz Okręg PZW Opole.
- Zakaz: a) kąpieli b) pozostawianie śmieci i odpadków c) używania mydła i innych środków chemicznych
- Zakaz połowu ze sprzętu pływającego w porze nocnej (od zmierzch do świtu), z wyjątkiem okresu od 1 czerwca do 30 września.
- - Używanie podrywki w celu pozyskania żywca jest dozwolone tylko i wyłącznie w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką. (podrywka wędkarska o wymiarach 1metr na 1 metr o oczku nie mniejszym niż 5 mm ).
- - Zabrania się podejmowania z wody wszelkiego rodzaju sprzętu połowowego, a o fakcie ich zlokalizowania, a także o zauważonych wykroczeniach należy powiadomić Państwową Straż Rybacką (774425971), Społeczną Straż Rybacką w powiatach: Brzeg 694343759, Głubczyce 694600283, Kluczbork 694343709, Krapkowice 694600291, K-Koźle 691398977, Namysłów 694837105, Nysa 604440595, Opole Ziemskie 782416054, Opole Grodzkie 739000606 , Prudnik 608375427, Olesno 608376193, Strzelce Opolskie 694343802 lub Policję (112, 997).
- - O zauważonych skażeniach środowiska wodnego należy powiadomić WIOŚ (774539906 lub 606605052) oraz Dział Ochrony Wód Biura Okręgu PZW Opole tel. 77/454-55-54, 604440595
- - Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.
- - Jeżeli wędkarz złowi rybę oznakowaną i zabiera ją z łowiska, ma obowiązek przesłać do Zarządu Okręgu informację o jej gatunku, długości, ciężarze oraz dacie i miejscu złowienia (w przypadku nie zabierania oznakowanej ryby o fakcie jej złowienia należy powiadomić Zarząd Okręgu).
- - W trakcie połowu ryb ze środków pływających obowiązuje zachowanie trzeźwości.
- - Wędkarz łowiący ze środków pływających zobowiązany jest do posiadania wymaganego stosownymi przepisami sprzętu ratunkowo-asekuracyjnego.
- - Obowiązuje zakaz przejazdu przez wały ochronne.
- - Informacje o porozumieniach zawartych z innymi Okręgami znajdują się na stronie internetowej http://www.pzw.org.pl/opole/oraz w siedzibach Kół.
- - Niektóre z wymienionych w wykazie łowisk, odcinki rzek, ich dopływy, a także wody stojące uchwałami Zarządu Okręgu mogą być trwale lub okresowo wyłączone z wędkowania np. wody po zarybieniu, przy niskich stanach wód na zbiornikach zaporowych, w trakcie zawodów wędkarskich itp.
- - Zarząd Okręgu w wyjątkowych przypadkach może uchwałami wprowadzić dodatkowe ograniczenia i nakazy.
- - Informacje o nowo utworzonych obrębach ochronnych jak również o tarliskach znajdują się na stronie internetowej http://www.pzw.org.pl/opole/w zakładce „zasady wędkowania" oraz w siedzibach Kół.
Uchwały Zarządu Województwa Opolskiego w sprawie ustanowienia całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb na rzece Nysa Kłodzka obejmują:
Uchwałą 4886/2010 Zarządu Województwa Opolskiego ustanowiono czasowe obręby ochronne obowiązujące od 01 marca do 31 maja każdego roku:
Na Kanale Odry:
Na tych zimowiskach obowiązuje zakaz wędkowania od 01 stycznia do 31 marca.
Na Zbiorniku Kluczbork wprowadza się zakaz połowu ryb na rzece Stobrawie - 50 metrów powyżej zbiornika wstępnego, na zbiorniku wstępnym, oraz w promieniu 50 metrów poniżej ujścia zbiornika wstępnego, jak również na rzece Stobrawie do mostu drewnianego poniżej.
Na Zbiorniku Kluczbork obowiązuje zakaz połowu ryb z wysp. Na rzece Nysa Kłodzka w miejscowości Lewin Brzeski obowiązuje zakaz połowu ryb w obrębie nowego jazu w km 13+845 ( w obrębie barierek ochronnych) oznakowanych tablicami.
Ogólne zasady i warunki połowu ryb określa Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb uchwalony przez ZG PZW a na wodach Okręgu PZW Opole ponadto obowiązuje:
Uchwała nr 75 Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 8-03-2015 r.
W przypadku naruszenia przepisów o amatorskim połowie ryb przez osobę posiadającą niniejsze zezwolenie, - wydający może je cofnąć oświadczeniem doręczonym jego posiadaczowi.
Przypominamy: